alanyaajans.net

"Aile, sadece maddi bir beraberlik değildir"

Diyanet İşleri Başkanlığı, Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlediği uluslararası "Peygamberimiz ve Aile" konulu sempozyumu Alanya'da Wome Delux otelde başladı.

"Aile, sadece maddi bir beraberlik değildir"
Tarih: 22-11-2019 18:23

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, sempozyumun açılış konuşmasında bir aileyi ömrümüz boyunca, Allah resulünün insanlığa kazandırdığı bu değerleri hatırlamak hatırlatmak, çocuklarımız bu değerler doğrultusunda yetiştirmekteki maksadımız onun kurtuluşumuza vesile olmamız ummamızdır. Rabbim nasip etsin inşAllah. Bizler de bu etkinliklerimizde adeta “Ya resullah sen bu cahiliye unsurlarıyla kız çocuklarını diri diri toprağa gömenlerle mücadele ettin, bizde bu gün senin sevgini kız çocuklarımızın gönlünden seni sevgini alan her türlü unsurla mücadele diyoruz” diyoruz bu toplantılar. Sen faizle mücadele ettin bizde bu etkinliklerimizle faizin ne büyük bir sömürü aracı olduğunu ve bunu kaldırmak için elimizden gelen her türlü desteği verdiğimizi, her türlü mücadeleyi yaptığımız göstermek için bu etkinlikleri yapıyoruz. Irkçılığa karşı mücadele verdiğimizi, aileyi ortada kaldırmak isteyen ve aile karşıtı adeta bireyselliği ferdiyetçiliği öne çıkarıp aile ortamında rahatsız olan insanları görüyoruz değil mi. İşte onlara karşı ailemizi korumak için, medeniyetin en önemli yapı taşlarından ailenin yaşaması için bu haftayı vesile kılıyoruz. İnsanlık, yüzünü yeniden Hz. Peygamberin örnekliğine çevirmediği sürece hiçbir insani ve vicdani değeri muhafaza edemeyecektir. Yeryüzü ancak onun getirdiği değerlerle buluşursa huzuru bulacaktır." diye konuştu.

AİLE SADECE MADDİ BERABERLİK DEĞİLDİR
Bireysel, sosyal yada küresel boyuttaki tüm sıkıntı veya güzelliklerin aile kurumu ile güçlü bir ilişkisini olduğu aşikardır. Bu yıl Mevlidi Nebi haftasının ana temasını Peygamber Efendimiz ve aile olarak belirlediği ifade eden Erbaş, Rabbimiz bizlere aile kurma ve koruma duygusunu bahşetmiş. Aile bağını Allah adına akdedilen bir söz ve birliktelik kılmıştır. Aynı ideallerle aynı hedefe doğru yürüyen aynı erdemlerde buluşan ve karşılıklı sevgi saygı ve paylaşma esasına dayanan bir bütün olarak aile olmayı emretmiştir. Eşlerin birbirine bağlılık ve güven duymasını sevinç ve kederin paylaşılmasını istemektedir. Aile sadece maddi bir beraberlik değil kalpleri ve duyguları birleştiren ruhları sükunete erdiren muhteşem bir birlikteliktir. Aile yuvası, insanın fiziksel ve ahlaki yönden en üstün meziyetlerle donatıldığı bütün insani değerlerin öğrenildiği ruhun mayalandığı ve kemal bulduğu yerdir. Varlığında sayısız hikmetler barındıran aile insanın eğitimi aldığı en temel eğitim yuvası, muhkem bir sığınak ve sevgi ocağıdır. Aile bizim geçmişimiz geleceğe bağlayan bir köprüdür. Aileni nesli muhafaza etmek gibi önemli bir işlevi vardır. İlmihal kitaplarımıza “zarurati hamse” dediğimiz korunması gereken beş şeyin arasından birini ve etkili olan kurum ailedir. Dini muhafaza çocuğun dini ilk önce kim öğretecek ailesi öğretecek canı muhafaza bunu çocuğa kim öğretecek ilk önce ailesi öğretecek. Peygamber efendimizin aile yapısıyla ilgili insanlığa kazandırdığı değerleri yeniden insanlığa anlatmamız gerekiyor.

 

AİLENİN ÇÖZÜLMESİ TEHLİKEDİR
Bu sorunların çoğunun temelinde de Peygamber ahlakından uzaklaşmanın yer aldığını ifade eden Erbaş, "Ailenin çözülmeye başlaması, toplumumuz için büyük bir tehlike arz edeceği gibi çok ciddi problemleri de beraberinde getirecektir. Nitekim bir yerde aile kurumu çözülmeye başladığında adli suçlar, madde bağımlılığı, şiddet, psikolojik ve sosyolojik problemlerin arttığı müşahede edilmektedir. Nihayetinde bireysel ve toplumsal huzur kaybolur. Eğer toplumsal hayatımızda bunların varlığından sıkça bahseder hale gelmişsek, bunun altında yatan sebebin aile değerlerinde ve bağlarında meydana gelen zayıflama olduğu göz ardı edilmemelidir." dedi.
MESLEKLER AİLE KURMAKTAN ÖNEMLİ OLAMAZ
Kitle iletişim araçlarının gelişimi ve sınır tanımazlığının tüm değerlerin zedelenmesine sebebiyet verdiğini ve aile mahremiyetini ihlal eder hale geldiğini anlatan Erbaş, hayatın her alanına nüfuz eden medyaya önemli görevlerin düştüğünü bildirdi. Aileyi kuşatan sorunların sosyal, siyasal, kültürel, ekonomik tüm boyutlarıyla araştırılmasına ve kalıcı çözümler bulunması için yapılacak çalışmalara her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğunun altını çizen Erbaş, "Sonuç olarak hangi açıdan düşünürsek düşünelim hiçbir gerekçe ya da meşgale aile olmayı ertelemeye ve aileyi ihmal etmeye mazeret olamaz. Hiçbir meslek ya da hedef, aile kurmaktan, anne-baba olmaktan daha önemli kabul edilemez. Hiçbir makam ve mevki, anne-baba olma şerefinden ve sorumluluğundan daha büyük olamaz. Toplumsal yapımızın temel taşı olan aile kurumunu güçlendirecek ve sağlam temeller üzerine oturtacak bir sorumluluğu kuşanmamız gerektiği kanaatindeyim" ifadelerini kullandı.

"Aileyi Ayakta Tutan Değerler", "Aile Sorunlarına Kuran ve Sünnetten Çözümler", "Günümüz Dünyasında Aileyi Kuşatan Risk Alanları", "Aileye Yönelik Tehditler ve Çözüm Önerileri" gibi konuların ele alınacağı oturumlarla devam eden sempozyum, 24 Kasım´da sona erecek.


YORUM YAP

FACEBOOK YORUM YAP


DİĞER HABERLER


Masa Üstü Sürüme Geç